Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 11:41
 
5 MİLYON EMEKLİYE İNTİBAK ZAMMI!
2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak için bekliyor.
EKONOMİ Haberi
 5 MİLYON EMEKLİYE İNTİBAK ZAMMI!

Emeklilerin intibak umudu sürüyor. Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karar merakla bekleniyor. Mahkemeden karar çıkarsa yaklaşık 5 milyon emekli 355 TL’ye varan zamdan yararlanacak.

Konu Anayasa Mahkemesi’ne Taşındı

İntibak başvurusu Kamu Denetçiliği Kurumu yani ombudsman tarafından haklı bulunmuştu ancak idare mahkemesi ve Yargıtay’dan olumsuz yanıt gelmişti. Bunun üzerine Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Anayasa Mahkemesi İbrahim Avcı’nın yaptığı bireysel başvuruyu önümüzdeki günlerde masaya yatıracak. Eğer yüksek mahkeme yani Anayasa Mahkemesi 2000 yıl öncesine ilişkin intibak düzenlenmesinin yürürlük maddesinin iptali yönünde karar verirse, emeklilere intibak zammının yolu açılacak.

İntibak zammı için bireylerin ayrı ayrı dava açmasına gerek kalmayacak. İntibak, bahsedilen 2000 yılı ve sonrası için emekli olan herkesi kapsayacak. Emeklilere, önceki intibaktaki gibi 355 liraya varan zam gelecek. Ayrıca hükümetin yeni torba yasa hazırlığı da intibak bekleyen emeklileri heyecanlandırdı. Emekliler, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak torba yasa tasarısında bu düzenlemenin de maddeler arasında olup olmayacağını merak ediyor.

Dernek açtığı davanın takipçisi. Davanın sonucunun ne olacağı merakla beklenirken, dernek de işin ucunu bırakmayacağının sinyallerini veriyor. Dosyadaki bilirkişi raporu ve ombudsman kararının lehlerine olmalarına rağmen, Yargıtay mahkemenin verdiği ret kararını onadı.

Şimdi gözler Anayasa Mahkeme’sinden çıkacak olan sonuca çevrildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , 5, MİLYON, EMEKLİYE, İNTİBAK, ZAMMI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı