Haber Detayı
03 Ağustos 2018 - Cuma 16:33
 
ERDOĞAN'DAN YÜZ GÜNLÜK PLAN
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katıldı.
GÜNDEM Haberi
ERDOĞAN'DAN YÜZ GÜNLÜK PLAN

100 günlük eylem planında ulaşımdan enerjiye, ekonomiden sanayiye, dış ticaretten şehirciliğe, dış politikadan savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye, turizmden gençlik ve spora birçok başlıktaki hedefler yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ÇOK ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki 100 günlük eylem planını anlatırken aynı zamanda 16 yıllık iktidarlarının icraatlarından da bahsederek, ülkenin kalkınmakta olduğunu dile getirdi. 

Erdoğan özetle şunları  söyledi:

"Türkiye yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip yönetim anlayışında tarihi bir dönüşümü başarıyla tamamlamıştır. Bu dönüşüm tamamen demokratik sistem içerisinde gerçekleşmiştir. Darbeler, muhtıralar türlü müdahaleleler geriye doğru baktığımızda pek çoğunu üzüntüyle karşıladığımız nice acı hadiselerin ardından böyle bir demokratik olgunluğa erişmiş olmamızı en büyük kazanımımız olarak görüyorum. Amacımız ecdadımızdan aldığımız emaneti daha da yükseğe çıkararak gelecek nesillere aktarmaktır. Kugünkü proje toplantımızı bu yolda atılmış küçük ama önemli bir adım olarak görüyorum.9 Temmuz gününden bu yana gerek şahsım gerek bakanlarım yoğun bir mesai içindeler. Devlet işlerinde millete sunulan hizmetlerde en küçük aksamaya meydan vermeyecek şekilde yürütüyoruz.Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini yayınlamaya başladık. İlk iş olarak yeni teşkilat yapılarını oluşturduk. Bakanlarımızın atamalarını da hemen yaptık. Kabinemiz bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve 16 bakandan oluşuyor. Bakan yardımcılarımızın önemli bir bölümünü atadık. Üst düzey yöneticilerimiz ile ilgili hazırlıklarımız da sürüyor. Yeni kurulan başkanlık ve ofislerin hazırlığı sürüyor. Bugün de ilk 100 günlük icraat programımızı sizlerle paylaşıyoruz."

YENİ 400 PROJE

"100 günlük icraat programımızın koordinasyonunu Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay yürüttü. Bakanlarımızın her biri taahhütlerimizi baştan sona gözden geçirdiler. Bunlardan 100 gün içinde yapacaklarımızı maddeler halinde sıralayıp bir araya getirdik. İlk 100 gün içinde yapılacak proje sayısı binin üzerindedir. 46 milyar liralık bütçe ile hayata geçirilecek 400 proje adeta yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır. Bu projeleri hazırlarken ilave kaynak ihtiyacı doğmamasına özellikle dikkat ettik. Milli Eğitim ile ilgili küçük bir istisna dışında bu ilkeden sapmadan programımızı oluşturduk.
Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum. Programımızda yer alan 400 projenin 48'i savunma sanayimize aittir. Her birini takip ettiğim bu projeler kritik ehemmiyete sahiptir. Türkiye'nin baskıya maruz kaldığı bu dönemde her çalışma bizim için kıymetlidir. Bu projeler lazer silahından, uydu ve uydu fırlatma projelerine, insansız hava aracı ve insansız hava araçlarının geliştirilmesinden, helikopter motoru ve mühimmat üretimine kadar geniş bir yelpazeye dayanıyor. Geçtiğimiz 5 yılda yaşadığımız her hadise bize savunma sanayiinin önemini göstermiştir.  Savunma sanayii projelerinden asla taviz vermeyeceğiz. Tek tek bakanlıklarımızın 100 günlük icraat programımızda yer alan projelerine özetle değinmek istiyorum."

YARGIDA YENİDEN YAPILANMA

"Adalet bakanlığımız, açtığımız 242 yeni adalet binası, gelişmiş elektronik yargı ağı, çeşitlendirilmiş hak arama ağı, sesli ve görüntülü ifade alma sistemleri, ile alanında devrim yapmış bakanlığımızdır.
 Savcılık, mahkeme ve icra müdürlükleri ile emniyet birimleri arasındaki yazışmaların kurumlarımızın kendi sistemleri arasında entegre edilmesidir. Yılda 6 milyon yazışma yapıldığı düşünüldüğünde yeni sistem büyük tasarruf sağlayacaktır. 40 milyon tebligattan 28 milyonunun elektronik ortamda gerçekleşmesini sağlayacak bir altyapı oluşturuyoruz. Arabuluculuk ve uzlaşmayı daha da etkinleştirerek mahkemelerin iş yükünü hafifletiyoruz. Yargıda yeni dönemde hedef süre uygulamasına geçilecek. Konya ve Sakarya Bölge Adliye Mahkemeleri hayata geçirilecek. Yeni adli yılla birlikte yargıda hedef süre uygulamasına geçiyoruz. Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçları konusunda da toplumun beklentilerine cevap verecek cezai düzenlemelerin yapılmasını sağlayacağız."

EMEKLİ İKRAMİYELERİNİ BAYRAM ÖNCESİ ÖDEYECEĞİZ

Son olarak emeklilerimize taahhüt ettiğimiz bin liralık ikramiyelerini Ramazan Bayramı öncesi ödemiştik. Kurban Bayramı öncesi de emeklilerimizin ikramiyelerini ödüyoruz. Mesleki eğitim kursları ve desteklerle vatandaşlarımızı üretken hale getirmenin onlara yapılacak en kalıcı yardım olduğuna inanıyoruz. İstihdam, bu kapsamda önceliğimiz imalat ve bilişim sektörleridir. İhtiyaçlarını tespit için ziyaret ettiğimiz hane sayısını 526 binden 826 bine çıkartıyoruz. Er ve erbaşların ailelerinin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmelerini sağlıyoruz. Milletimize söz verdiğimiz şekilde her yıl 100 bin gencimizin sosyal çalışma programlarından yararlanmaları doğrultusunda ilk uygulamayı başlatıyoruz. İstihdamın artırılması için işverenlere sağladığımız teşviklere ilave olarak kadınlara, gençlere ve engellilere sunulan imkanları genişletiyoruz." dedi. 

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: ERDOĞAN'DAN, YÜZ, GÜNLÜK, PLAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı