Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 13:17
 
Mevlana da bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de. Cami de bizim, kilise de, cemevi de bizim !!!
3 Eylül 2017 pazar günü açılışı yapılan CHP ve AK PARTİ’nininde katılımlarıyla ERZİNCAN’nın İliç ilçesine bağlı Çilesiz köyünde açılan Cem evi’nin açılışına milyonların katılımıyla İZDİHAM YAŞANDI !!!
YEREL Haberi
Mevlana da bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de. Cami de bizim, kilise de, cemevi de bizim !!!

Abdullah DER ve Der ailesi tarafında 2015’te hayatını kaybeden Celal DER adına yaptırılan ve 58 köyün ortak kullanabileceği Çilesiz Köyü Cem Evi törenle açıldı.

Abdullah Der ve Der ailesi tarafından Celal Der adına yaptırılan ve 58 köy ile 7 mezranın ortak kullanabileceği taştan yapılan Cem Evi’nin içinde morg, yemekhane, kesimhane, misafirhane ve ibadethane barındırıyor. Mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe yaşayan bir toplum. Alevisi de, Sunisi de buradan faydalanacak. Cemevinde Alevi ve Suni vatandaşlarımız ibadetlerini yapabilir, namazlarını kılabilir. Namazların kılınacağı cemlerin yapılacağı bir mekan oluşturduk. İnsanlara yönelik iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Hayırlı olsun” şeklinde Abdullah DER açıklama yaptı.

Abdullah DER ve DER ailesinin Erzincan İliç ilçesi Çilesiz Köyü’nde yaptırdığı Cem Evi açılışına katılım ise şöyleydi ; İstanbul CHP İstanbul İl Başkanı Cemal CANPOLAT, Erzincan CHP İl Başkanı Ayhan DOĞAN, Çalışma Eski Bakanı Mustafa KUL, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL, Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları İlhamı YILMAZ ve Kalender ÖZDEMİR, İstanbul Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı KILIÇ, Ak Parti Şişli İlçe Başkanı Fuat GÜNDAY,”bir önceki dönem” Yeni Doğan Bld Başkanı Sabit KARAMAN, Akademik bürokratlarımızdan Yrd. Doçent doktor Çağatay GÜLER,  CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı ALTINKAYNAK, Erzincan İliç CHP İlçe Başkanı Mesut GÜZ, Erzincan İliç Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa GÜRBÜZ, Anadolu Yakası Erzincanlılar Derneği (AYEDER) Başkanı Gürsel SARIMADEN, Ataşehir Belediyespor Spor Koordinatörü Taner ÖNER, Erzincan ve İliç köyleri muhtarları, Erzincan Refahiye Kara Yaprak Köyü Dernek Başkanı Aydın POLAT ve İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit TATAR’ın aralarında olduğu dernek ve STK temsilcilerinin katıldığı törenle açıldı.
Yapılan konuşmalarda kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verildiği, çok sayıda Erzincanlı sanatçının sahne aldığı Çilesiz Köyü Cemevi’nin açılış töreninde, Pir Sultan Abdal (PSA) Kültür Merkezi Kadıköy Şubesi Semah Ekibi’nin gösterisi ardından protokol tarafından toplu olarak  açılış kurdelesi kesildi.
10 bine yakın katılımcı ile gerçekleşen Çilesiz Köyü’ndeki Cem Evi açılış törenini Cem Tv, Ert Tv canlı yayınladı.
Törene, Erzincanlı sanatçılar Güler Duman, Arif Kurt, Aslı Gül, Asiye – Özcan Türe, Taner Özdemir, Özden Irmak, Göksel Sağlam, Özgür Akdemir ile aralarında; Ece Pen sahibi Ali Der ve Çetin Der ile Alkım Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Olağan ve Yılmaz Olağan iş adamları da katıldı.
Der Ailesi adına açıklama yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der, açılışa çok sayıda siyasisi ve belediye başkanının katıldığını kaydederek, “Açılışa katılan Siyasi Parti temsilcileri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyelerinin aralarında bulunduğu bütün konuklarımıza teşekkür ederim. Umarım konuklarımızı gerektiği şekilde ağırlayabilmişizdir. Festival dönemi olduğu için aynı gün çok sayıda etkinlik vardı. Buna rağmen 10 binin üzerinde katılım oldu. Eğer diğer festivaller de olmasaydı daha da kalabalık olurdu. Erzincan tarihinde böyle bir açılışa şahit olmadı” dedi.
Bölgede alevisi ve sunisi ile yüzlerce yıldır uyum içerisinde yaşanmaktadır dedi Abdullah Der. 

Açılış töreninde bir konuşma yapan Mustafa Sarıgül,

“Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi, baba ocağımız Erzincan’da da farklı inanç ve kültürlerden yurttaşlarımız yüzyıllardır kardeşçe bir arada yaşıyor. Bugün bir cemevi açılışı için toplandık. Birkaç yıl önce de rahmetli  için yaptırdığımız caminin açılışını yapmıştık. Biz bütün inanç ve kültürlere eşit mesafedeyiz. Ben 3 dönem Şişli’ye de aynı anlayışla hizmet ettim. Çünkü halkımızın değerleri bizim de değerlerimizdir. Mevlana da bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de. Cami de bizim, kilise de, cemevi de” dedi.

Haber Foto :Gülin Gülşah ALDOĞAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mevlana, da, bizim,, Hacı, Bektaş-ı, Veli, de., Cami, de, bizim,, kilise, de,, cemevi, de, bizim, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı