Haber Detayı
16 Aralık 2020 - Çarşamba 21:26
 
SAĞ ELİ OLMAYAN SANATÇI HAYRAN BIRAKTI
Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından bu yana sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımları tartışmak amacıyla düzenlediği Filantropi Semineri, 13. yılında “Herkes Online Mı?” başlığı ile Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde ilk kez online gerçekleşti.
KÜLTÜR Haberi
SAĞ ELİ OLMAYAN SANATÇI HAYRAN BIRAKTI

Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen seminerin açılışında Yale Üniversitesi ve Curtis Müzik Enstitüsü okullarında eğitimini tamamlamış keman sanatçısı Adrian Anantawan’ın performansı yer aldı. Sağ eli olmadığı için özel bir el bandının desteği ile yayı koluna sabitleyerek keman çalan Anantawan, seminerde ilham veren keman performansları sergiledi. Daha önce Beyaz Saray, Olimpiyat Oyunları açılışı, Carnegie Hall gibi birçok prestijli sahne ve etkinlikte yer alan Adrian Anantawan, 2012’den bu yana hem pratik hem de teorik olarak engelli bireylerin müzik yapabilmesini destekleyecek teknolojiler üzerine çalıştığını dile getirdi. Anantawan, 2019'da başlattığı Music Inclusion Program bünyesinde teknoloji destekli enstrümanları kullanan engelli bireyler ile engeli bulunmayan bireylerin beraber performans sergileyebileceği ortamlar yaratıyor.

 

Bu yılki seminerin açılışında performansıyla izleyicileri büyüleyen Adrian Anantawan, performansının hemen ardından yaptığı konuşmada, “Küçükken Susam Sokağı'nda çocuk felci ile büyümüş ve sahneye bir değnek yardımıyla çıkan Itzhak Perlman’ın performansını izledim. Benim için çok büyük bir ilham kaynağıydı, engeliyle değil de ifade edebildiği ve yapabildiğiyle tanınan birini gördüm. Ebeveynlerime keman çalmak istediğimi söyledim. Bu biraz zordu çünkü yayı tutabilmek için bir adaptasyona ihtiyacım vardı. İşte teknoloji burada devreye giriyor. Pek çok açıdan engelli insanlar diğer herkesle aynı hayal ve hedeflere sahip. Sadece başarılı olmak için gereken aletlere, desteğin verilmesine ihtiyacımız var. Ve ben bu fırsatlara sahip olup bir sahne kariyerim olduğu, çalmaya devam edebildiğim ve sizinle paylaştığım için çok şanslıyım. Sahne kariyerime devam ederken benimkinden daha zorlu engellere sahip olanları unutmamanın da çok önemli olduğunu düşündüm ve ağır engelli çocukların müzik çalabilmeleri için çeşitli aletler ve teknolojiler üzerinde çalışmaya başladım. Boston'da Müzikte Kapsayıcılık Programı adlı bir program başlattım ve bu programda engelsiz çocuklar ve otizmden görme ve işitme engeline, serebral palsiden down sendromuna kadar engelleri bulunan çocuklar da var. Bu çocukları okul sonrası orkestra eğitimine katılmaları için eğitiyoruz. Herkesin anlatacak bir hikayesi var ve teknoloji aracılığıyla, hizmet ettiğimiz bu öğrenciler için bir ifade yolu yaratma işine devam etmekten gurur duyuyorum” dedi.

 

Sabancı Vakfı’nın YouTube hesabında yayınlanan seminerde teknolojinin kadınlar, gençler ve engelli bireylerin hayatlarında yarattığı dönüşüm, teknolojinin kapsayıcılığı ve erişilebilirliği ele alındı. 13. yılında teknoloji ve sosyal fayda arasındaki ilişkinin tartışıldığı seminerde “Sosyal değişim teknoloji ile ne kadar ivme kazandı?”, “Teknoloji sosyal fayda yarattığı kadar, eşitsizliklerin artmasına da sebep oluyor mu?” ve “Geliştirilen teknolojik araçların kapsayıcı olmasının sosyal değişimde rolü ne?” gibi sorulara yanıt arandı. 

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: SAĞ, ELİ, OLMAYAN, SANATÇI, HAYRAN, BIRAKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı