Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:37
 
SİVAS'I UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Oğuz Özcanlı Sivas Katliamının 26. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 26 yıl önce katliamın şeriat özlemi içerisinde bulunan bir grubun planlı şekilde katliamı gerçekleştirdiğini diler getiren Özcanlı, “2 Temmuz 1993 de Sivas’ta Madımak katliamının üzerinden 26 yıl geçti. 26 yıl önce bu ülkenin onuru olan aydınlarımızı, geleceği olan gençlerimizi, toplam 33 canımızı , gericiler , şeriat özlemcileri planlı bir eylem sonucu katletmişlerdi.
GÜNDEM Haberi
SİVAS'I UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!

Türkiye yakın tarihinin en karanlık günlerinden olan bu gerici kalkışma, yalnızca bir " güruhun " hareketi diye nitelenemez. Öncesinde Maraş’ta , Çorum'da,  Dersim'de gördüğümüz , siyasi hedefleri olan , planlı , örgütlü , gerici bir kalkışmadır söz konusu olan.. Devleti kuşatanların aklı ve gövdesi de vardır bu katliamda. Tıpkı yüzlerce yıl önce Celali hareketlerinde görünen soykırım gibi..

Kuyucu Muratların rolünü üstlenen yetkilileri Sivas’ta gördük. 33 canımızı diri yakan tetikçiler ödüllendirilirken, karanlık planı yapanlar adım adım iktidara yerleştiler. Bugün en tepe noktaya kadar gelerek tüm erkleri ele geçirmiş durumdadırlar” dedi.

Dünyanın gözü önünde gerçekleşen katliamın 26 yıldır toplumun belleğinde acı bir yara olarak kaldığını dile getiren Özcanlı, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ama 26 yıldır ‘Bu katliamın hesabını soracağız’ diye kararlılıkla seslerini yükselten bir kitle var. Pir Sultan'ın direniş ruhunu benimseyen bu ülkenin gerçek sahibi, aydınlıktan, laiklikten ödün vermeyen onurlu insanlar , karanlığı yok edecek , aydınlığı egemen kılacak , yolun mücadeleden geçtiğinin farkında olan büyük insanlık. .

Bilindiği gibi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin öncülüğünde, her yıl 2 Temmuz'da binlerce vicdan sahibi Sivas'a gider , hem de yurdun dört bir yanından. . Aslında yalnızca 33 canımızı değil , insanlığın yakıldığı Madımak Oteli'nin " Utanç Müzesi " olması talebini haykırmak için ,hesap sormanın süresinin dolmayacağını toplumsal belleğe kazımak için Sivas’ta toplanıyoruz.

Taleplerimiz yalnızca Aleviler ait değildir. İşlenen suç insanlığa karşı işlenmiştir. Hesap sorması gereken de tüm insanlıktır. Alevi felsefesinde. olan birlik-mücadele-dayanışma anlayışı ile vicdan sahibi herkesi bu haklı taleplere sahip çıkmaya çağırıyoruz.

İnsanlık düşmanı gerici - yobazların , katillerin hesap verme günü elbette gelecek. Kerbela'dan başlayıp Sivas'a kadar uzanan insanlık düşmanları yenilecek , mazlumlar kazanacaktır. Karanlık gidecek , aydınlık gelecek , diktatörlük gidecek , demokrasi gelecektir. O güne kadar, yani hesap soracağımız zamana kadar kararlılığımızı sürdüreceğiz.

Çünkü haklıyız ve gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz.

Binler, on binler, milyonlar hep beraber haykıracağız ;

UNUTMADIK - UNUTTURMAYACAĞIZ.”

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: SİVAS'I, UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı