Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 19:38
 
SİVAS'TA ATIKLAR ALTINA DÖNÜŞÜYOR
Çevre kirliliğinin önlenmesi ve geri dönüşüm projeleri kapsamında Sivas Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen "Atık Yağlarınız Altına Dönüşüyor" kampanyası için tanıtım programı düzenlendi.
YEREL Haberi
SİVAS'TA ATIKLAR ALTINA DÖNÜŞÜYOR

Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen programa Vali Salih Ayhan, eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, eşi İlkay Bilgin, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kampanya çerçevesinde 5 Haziran Dünya çevre gününe kadar, en çok atık yağ teslim eden ev hanımına 3 çeyrek, ikinci olana 2 çeyrek ve üçünü olan kişiye de 1 çeyrek altın hediye edilecek.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, çevre kirliliğinin önlenmesi adına son 15 yıldır merkezi hükümet ve yerel yönetimler tarafından önemli projelerin hayata geçirildiğini ifade ederek; "En kolay temizlik kirletmemektir. Bizler Sivasımızı dünyanın en temiz şehri yapmak adına ekibimizle birlikte 7/24 çalışıyoruz. Bu noktada bize destek olan hemşerilerimize teşekkür ediyoruz." dedi.

 

"Bu toprakların bize atalarımızdan kalan bir miras olarak değil, gelecek nesillerimize bırakacağımız bir emanet olduğu şuuruyla farklı etkinliklere imza atıyoruz." diyen Bilgin, "İlerleyen dönemlerde de milli eğitim müdürlüğümüzle iş birliği halinde anaokullarından başlamak üzere tüm eğitim kademelerinde çevre bilincini geliştirmek adına programlar yapacağız. Günümüzde kirletilen suların 25'i evimizde kullandığımız atık yağlardan kaynaklanıyor. Yaptığımız kampanya ile birlikte bu atık yağları sitelerde, okullarda ve muhtarlıklarda bulunan konteynırlara bırakabilirsiniz veya 444 58 44 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgi verebilirsiniz. Ekiplerimiz evlerinizden gelip alacaklardır. Bir yarışma havasında olması için de 5 Haziran Dünya Çevre Günü'ne kadar en çok atık yağ teslim edenlere ödüllerimiz olacak. Birinciye 3 çeyrek altın, ikinciye 2 çeyrek altın ve üçüncüye 1 çeyrek altın hediyemiz olacak. Amacımız kadınlarımızın desteği ile daha temiz bir çevre ve daha temiz bir Sivas olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Projeyi canı gönülden desteklediklerini kaydeden Vali Ayhan ise, "Hanım kardeşlerimizin israf konusuna ve çevreye karşı duyarlılığı zaten var. Belediyemiz de tatlı bir rekabet oluşturmak adına böyle bir projeyi hayata geçiriyor. Fikir aşamasından uygulama aşamasına kadar emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Bu tür güzel projelere karşı duyarsız kalmamız mümkün değil. Bizler de el birliği ile destek olacağız. Tüm hemşerilerimizin destek olması gerekmektedir. Sivas gerçekten çok temiz ve yaşanası bir şehir. Özellikle yaz aylarında çok yoğun bir sirkülasyon oluyor ancak belediye ekiplerimiz sabaha kadar şehri tertemiz yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığında genel müdürlük yaptığım dönemde 44 farklı şehre gittim. Sivas kadar temiz ve duyarlı bir şehir görmedim. Bu hassasiyeti devam ettirmemiz gerekmektedir. Hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından atık malzemelerden üretilen tarihi eser maketlerinin yer aldığı sergi gezildi. Örnek bir geri dönüşüm projesi yapan Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli Murat Uçar'a Vali Ayhan ve Başkan Bilgin tarafından teşekkür belgesi ve çeyrek altın hediye edildi. Öte yandan temizlik esnasında bulduğu cüzdanı sahibine teslim eden personel Musa Utuş da çeyrek altın ile ödüllendirildi.

 

Programın devamında, pet şişe atınca kalem veren geri dönüşüm otomatının tanıtımını yapılarak katılımcılara, çevreci bez çantalar, mutfak önlüğü ve yağdanlık dağıtıldı.

Kaynak: Editör: admin
Etiketler: SİVAS'TA, ATIKLAR, ALTINA, DÖNÜŞÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı