Yazı Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 15:59
 
1MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA BAYRAMI
Dr. Erhan Oktay
HABERCİ
 
 

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan bir bayramdır. 1 Mayıs, pek çok ülkede resmî tatil olarak kabul edilmiştir. Emekçilerin emek, birlik, beraberlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmaktadır. 
Ülkemizde ise, ilk kez 1923 yılında resmî olarak kutlanmıştır. 2008 yılında 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 2009 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen yasa ile birlikte 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmiştir.
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramının ilk hareketi, 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde günde 12 saat çalışan taş ve inşaat işçilerinin günde 8 saat çalışmak için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlemesiyle başlamıştır. Daha sonra, 1 Mayıs 1886′da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle çalıştıkları işi bıraktılar. Şikago’ da yapılan gösterilere 500.000 işçi katıldı. Kentaki’ deki 6.000 siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdüler. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdiler. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçiler birlikte gösteriler düzenlediler.
Osmanlı Devleti’nde 1911 yılında işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer olan Selanik’te tütün, liman ve pamuk işçileri 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu bayramı kutladılar. İstanbul’da, bu bayram ilk kez 1912 yılında kutlandı. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1923 yılında 1 Mayıs günü “İşçi Bayramı” ilan edildi. Ancak 1924 ve ilerleyen yıllarda İşçi Bayramı’nın kutlanması yasaklandı ve 1935 yılında 1 Mayıs’a “Bahar ve Çiçek Bayramı” ismi verildi.
1977 yılında İstanbul’ un Taksim Meydanı’nda 500.000 kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs gösterisinde, 34 işçinin açılan ateş sonucu hayatını kaybetmesi, bu tarihin kanlı 1 Mayıs olarak anılmasına sebep oldu. Bu olaydan sonra Taksim Meydanı 2010 yılına kadar bu tür gösterilere kapatıldı. 1981 yılında, Milli Güvenlik Konseyi’nin resmi tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs’ın, 2008 yılında “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi ve 2009 yılında tekrar resmi bayram oldu.
Ben her vatanını seven yurttaş gibi her zaman barış, dostluk, kardeşlik, hak, adalet, hakkaniyet, iyi niyet, dürüstlük, emeğe saygı ilkelerine bütün varlığıyla bağlı bir kişi olarak dünyamızda yaşayan ve emeklerini insanların refahı ve huzuru için harcayan tüm işçi ve emekçilerin “ Emek ve Dayanışma Bayramlarını ” kutlar, gelecek günlerin ve nesillerin her zaman, hak ve emeğinin karşılığını aldığı, dünyada barış ve huzur içerisinde yaşamasını temenni eder, tüm işçi ve emekçilerimizin bu anlamlı bayramlarını kutlarım. 

 

 
Etiketler: 1MAYIS, EMEK, VE, DAYANIŞMA, BAYRAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı