Yazı Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 08:21
 
Adaylar ve Gazeteciler
Gülin Gülşah Aldoğan
haberyedibolge@gmail.com
 
 

Her seçim öncesinde olduğu gibi yine aday adaylarımızın tuhaf davranışları ile karşılaşmak galiba biz basın emekçilerinin kaderi olmalı.

Zaman, zaman hatırladıkları seçimler arifesinde daha çok anan, her seferinde onları emir erleri gibi gören, istedikleri haberi yaptırabileceklerini düşünme yanlışlıklarını sürekli tekrarlayan, gazetenin hangi sayfasında olacağını tıpkı bir editör edasıyla isteyebilen, renkli mi yoksa siyah-beyaz mı olacağına bile karışabilen, yazım dilindeki en küçük aleyhte bir dokunuşa bile katlanamayan, vereceği kahvaltı veya yemeklere yada etkinliklere kafasına göre gazeteci tayin edebilen aday adaylarımızın (Bazı isimleri tenzih ediyorum) siyaset sahnesinde bu dönemde de bolca gözlemliyoruz. 

Hiç bir basın mensubunun kendisine bu şekilde hakaretvari davranışları sineye çekmesi mümkün değil. Tabi her yerde olduğu gibi istisnai durumları gösteren olaylar az da olsa yaşansa bile, Kamuoyunun haber alma hakkını kullanabilmesinin en önemli mihenk taşı olan gazetecilerin asla satılık olmadığını ve aynen bir karpuz gibi seçilemeyeceğini aday adayı olan siyasetçilere bir kez daha hatırlatmak gerekir.

Oradan oraya koşturan, tüm mesaisini adayların tanıtımına harcayan basın mensuplarının bunun karşılığında adaylar tarafından kolayca harcandığını görmek de son derece üzücü.

Gazeteciler arasında ayrım yapan ve kendi işine gelen basın mensuplarına saygı gösteren ancak diğerlerini ötekileştiren adaylarımız ne yazıktır ki, bunun vebalini seçim sonunda çekmektedirler. 

Verilen emeği hiçe sayarak, değerlendirmeleri kendi vicdanına göre değil de yönlendirmelere ve dedikodulara göre yapan Siyaset Dünyasının adayları bilmelidir ki, karşılarında bulunan gazeteciler de etten, kemikten yaratılmış, duyguları olan ve çok çabuk kırılabilen varlıklardır. 

Hiçbir gazeteci boksörlerin antrenman yaptığı kum torbası değildir. Eleştiriler acıtabilir ama doğruyu bulmada pusula görevi de görürler. 

Habercilik vazifesi yapan gazetecileri küçümsemek yada kategorilere ayırmak kimsenin haddine değildir. 

Bizler evimize helal rızık götürmeye çalışan emekçileriz. Kimsenin oyuncağı yada oraya, buraya savuracağı frizbe değiliz. 

Yaklaşan yerel seçimlerin tüm aday adaylarımız ve gazeteciler için hayırlı olması temennisiyle...

Sağlıcakla kalın...

 
Etiketler: Adaylar, ve, Gazeteciler,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı