Yazı Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 22:22
 
Genç Başkan Başarabilecek mi?
Bülent Çimen
anadolugercek@gmail.com
 
 

Henüz birkaç aylık Başkanlığı döneminde hakkında sıklıkla analizler yapılan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'i tarafsız bir gözle bir de ben kaleme almak istedim.

 

Daha aday adaylığı döneminde, yaşının çok genç oluşundan dem vurularak yıpratılma çabalarına maruz kalan Gökhan Yüksel, önündeki engelleri tek, tek aşarak Belediye Başkanlığı görevine seçilebilmeyi mucizevi bir şekilde başarınca gözlerin ve okların üzerine çevrildiği bir insan oldu.

 

Yaptığı fetih ile bir çağı kapatan ve yeni bir Dünya düzenine damga vuran Fatih Sultan Mehmet'in 21 yaşında gösterdiği olağanüstü başarı ortada dururken, 32 yaşında genç bir adamın sadece ve yalnızca bir Belediye Başkanlığını yapamayacağını öne sürenler, şimdilerde onun neler yapabileceğini merakla bekliyorlar.

 

İçinde yaşadığı Kartal'da herkese yakın olduğunu "Sevgili Ailem, Değerli Komşularım" hitaplarından da anlaşılacağı üzere son derece sevecen bir yapının tezahürü ile gösteriyor. Başkan Yüksel, koltuğun kibir yükleyemediğini hatta mütavaziliği artırdığını canlı olarak gösterebilen çok ender bir özelliği de ayrıca barındırıyor. 

 

Katıldığı toplantılarda boş söylemler yerine, yapabileceklerini tane, tane anlatan, vaat vermekten imtina ederek hayatın gerçekleri ile yürümeyi içine sindirebilmiş bir insan olarak dikkatleri cezbediyor. Sahilde yapılan temizliğe bizzat icabet ederek, hiç gocunmadan çöpleri toplaması da ayrı bir alkışı hak ediyor.

 

Tertiplediği son toplantılardan birinde, özellikle spor camiasının önemli isimleri ile bir araya geldiğinde, sözlerinin satır aralarında, "Kimse önceki dönemlerde olduğu gibi akçeli işler beklemesin. Belediye olarak hiçbir kişi ve gruba imtiyaz sağlanmayacaktır. Yasal olarak yapılabilecek tesisler dışında kimse özel şeyler talep etmesin" mealinde bir konuşma yaparak, önümüzdeki 5 yılın da yol haritasını çizmiş oldu.

 

Kartal Belediyesini, Gökhan Yüksel değil de önceki Başkan yönetiyor söylemleri ise son derece yersiz görünüyor. Eski Başkan Öz'ün, Yüksel'i adaylığı süresince yalnız bıraktığı gerçeği ortada dururken, bunun düşünülmesi sadece abesle iştigal'den öteye geçemeyecektir.

 

Çalışma arkadaşlarını da aşağı yukarı belirleyen Gökhan Yüksel, özellikle "Açık Kapı" gibi projelerle üstün hizmetler gerçekleştirip, beklentileri boşa çıkarmayacaktır. Görev verdiği insanların tutum ve davranışları ile kendisine layık olacaklarını düşünüyorum. İstisnai durumların derhal müdahele ile giderileceğini de tahmin edebiliyorum.

 

Naçizane gördüğüm en önemli nokta ise önceki dönem görev yapan Başkan, boy olarak biraz kısa olduğundan, önündeki kalabalığı aşarak arka tarafta olanları pek görememişti. Ancak yeni Başkan bu konuda oldukça avantajlı. Önüne set çekseler bile boy avantajı ile arka tarafları çok rahat görebiliyor. Bu noktanın sadece görülebilen şeyleri değil de görülemeyen şeyleri de kapsaması herkesin arzusu sanırım... 

 

 
Etiketler: Genç, Başkan, Başarabilecek, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı